Informacja tel.: +48 703 40 23 57 cena brutto 2,58 zł./min. Usługę świadczy Progress Plus s.c.

logo PKS 40px

Wyszukaj połączenie i kup bilet przez internet od 1 zł!

 

Bezpieczniejsze podróże z PKS Zielona Góra i Karson Technology

all black
Od połowy maja system zapobiegania wypadkom Mobileye testują kierowcy PKS Zielona Góra. Urządzenie monitoruje otoczenie w czasie jazdy i w porę wykrywa możliwe zagrożenia, a następnie informuje o nich prowadzącego pojazd. Ponieważ bazuje ona kamerze wizyjnej rozpoznającej inne pojazdy, pieszych, rowerzystów, linie na drodze oraz znaki, nazywa się go także „trzecim okiem kierowcy”.

Testowany Mobileye530 ostrzega kierowcę autobusu o pięciu zdarzeniach m.in. o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, o zbyt małej odległości do pojazdu przed nim oraz o ryzyku kolizji z innym pojazdem lub pieszym. Urządzenie rozpoznaje też znaki drogowe i informuje gdy pojazd przekracza dozwoloną prędkość. Ma to pomóc kierowcy być bardziej czujnym na drodze, wspierać w momentach nieuwagi lub zmęczenia. W momencie kiedy system wykryje ryzyko kolizji, alarmuje o tym kierowcę 2,5 sekundy wcześniej dając dodatkowy czas na odpowiednią reakcję.Według badań, gdyby każdy kierowca przed wystąpieniem kolizji był o niej poinformowany właśnie o 2,5 wcześniej, uniknęlibyśmy ponad 90% zderzeń na drogach.

Mobileye działa także edukacyjnie. Piszczenie, które emituje urządzenie w przypadku niebezpiecznej jazdy jest na tyle irytujące, że większość kierowców zaczyna jeździć tak, żeby alarm uruchamiał się znacznie rzadziej niż bezpośrednio po montażu systemu w pojeździe. To z kolei powoduje, że jazda jest bardziej płynna i koszty eksploatacji pojazdu niższe. Istotne jest, że urządzenie nie jest kolejnym rozpraszaczem kierowcy i aktywuje się tylko w przypadku wykrycia realnego zagrożenia, lub nieprawidłowej jazdy.

Testy urządzeń prowadzone wspólnie z dostawcą systemu – firmą Karson Technology - potrwają dwa miesiące, w przypadku pozytywnych efektów i opinii, będą stopniowo wprowadzane w kolejnych autobusach.

Duże floty samochodowe korzystające z systemu notują spadek ilości wypadków nawet o 60%. Podobne systemy wspomagające kierowcę oparte na urządzeniu Mobileye można już spotkać w nowych pojazdach BMW, Ford, Volvo i wielu innych.

Pasażerowie PKS Zielona Góra mogą wypatrywać charakterystycznych wyświetlaczy i kamer Mobileye w autobusach Iveco i Man.